130 Views
1 0

Robert Lewandowski – 10 goli w Champions League dla Bayernu

Written by

4 stycznia 2014 podpisał 5-letni kontrakt z Bayernem Monachium, którego zawodnikiem został 1 lipca 2014 po wygaśnięciu umowy z Borussią Dortmund. 9 lipca 2014 Robert Lewandowski został oficjalnie zaprezentowany przez Bayern Monachium i jednocześnie poinformowano o przyznaniu mu numeru 9 na koszulce meczowej. W nowych barwach Lewandowski zadebiutował 22 sierpnia 2014 na Allianz Arena w meczu 1. kolejki Bundesligi przeciwko VfL Wolfsburg. Mecz zakończył się wynikiem 2:1 dla gospodarzy. Robert grał przez 79. minut i zaliczył asystę przy golu Robbena na 2:0. Pierwszą bramkę w oficjalnym meczu w barwach Bayernu zdobył 30 sierpnia 2014 w zremisowanym 1:1 meczu ligowym z Schalke rozgrywanym w Gelsenkirchen.

28 kwietnia 2015 w 117. minucie przegranego po rzutach karnych przez Bayern meczu półfinałowego Pucharu Niemiec z Borussią Dortmund, doznał kontuzji w starciu z bramkarzem rywali Mitchellem Langerakiem. Lewandowski zdołał dokończyć spotkanie, lecz nie wziął już udziału w konkursie rzutów karnych. Bezpośrednio po meczu został przewieziony do szpitala. Badania wykazały, że wskutek starcia z przeciwnikiem polski napastnik doznał złamania nosa, pęknięcia kości twarzy oraz wstrząśnienia mózgu. Zawodnik nie pamiętał także końcówki meczu.

6 maja 2015 w pierwszym meczu półfinałowym Ligi Mistrzów rozgrywanym na Camp Nou pomiędzy FC Barceloną a Bayernem Monachium (3:0) Robert Lewandowski wystąpił w specjalnej, przygotowanej dla niego karbonowej masce ochronnej mającej chronić uszkodzone kości. W następnym meczu przeciwko Barcelonie (3:2) Lewandowski ponownie wystąpił w masce i strzelił 2. gola dla Bayernu. Ostatecznie jego zespół wygrał 3:2, lecz nie wystarczyło to do awansu (bilans bramkowy: BAR 5:3 BAY). W sezonie 2014/2015 zdobył z zespołem z Monachium mistrzostwo Niemiec, a sam z dorobkiem 17 goli w lidze, zajął ex aequo ze swoim klubowym kolegą Arjenem Robbenem, 2. miejsce w klasyfikacji strzelców Bundesligi.
2015–2016

22 września 2015 w ligowym meczu Bayernu z Wolfsburgiem zakończonym wynikiem 5:1, Robert Lewandowski wszedł na boisko na początku drugiej połowy (z powodu lekkiego urazu opuścił poprzedni mecz ligowy z Darmstadt) i w ciągu zaledwie 9. minut strzelił pięć bramek (w 51′, 52′, 55′, 57′ i 60′ minucie meczu). Polski napastnik pobił przy tym szereg rekordów, które zostały następnie zapisane w Księdze rekordów Guinnessa. Był to najszybszy hat-trick w historii Bundesligi oraz najszybciej strzelone cztery i pięć bramek (łącznie 536 sekund). Lewandowski okazał się pierwszym piłkarzem, który osiągnął taką liczbę goli rozpoczynając mecz na ławce rezerwowych. Jego 5 bramek to także najszybciej strzelone bramki w historii czterech najmocniejszych lig Europy: (niemieckiej, włoskiej, hiszpańskiej i angielskiej). Ponadto ostatni z pięciu zdobytych przez niego goli – strzelony efektownymi nożycami, został uznany golem sezonu 2015/2016. Cztery dni później w meczu z Mainz zdobył swojego 100. gola w Bundeslidze, stając się 50. w historii i 5. zagranicznym zawodnikiem, który strzelił w tej klasie rozgrywkowej 100 goli.
Robert Lewandowski podczas treningu Bayernu Monachium (2015)

29 września 2015 w meczu 2. kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów pomiędzy Bayernem a Dinamem Zagrzeb (5:0), Lewandowski zdobył hat-tricka (ostatni gol był jego 33. w rozgrywkach UEFA), pobijając przy tym rekord 31. trafień Włodzimierza Lubańskiego i stając się najskuteczniejszym Polakiem w historii europejskich pucharów.

11 stycznia 2016 zajął najlepsze w swojej karierze, 4. miejsce w Plebiscycie Złotej Piłki FIFA. Polski snajper zdobył 4,17% głosów i uplasował się bezpośrednio za podium, które zajęli kolejno: Lionel Messi, Cristiano Ronaldo i Neymar da Silva Santos Junior.

16 marca 2016 podczas wygranego 4:2 (po dogrywce), rewanżowego meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów z Juventusem, Lewandowski rozegrał swoje 48. spotkanie w Lidze Mistrzów. Napastnik pobił tym samym rekord występów polskiego zawodnika w tych rozgrywkach, ustanowiony przez Jerzego Dudka, który wystąpił w nich 47 razy. Robert spędził na boisku 120 minut (czas regulaminowy + dogrywka), a w 73. minucie, strzałem głową na 1:2, pokonał bramkarza gości Gianluigiego Buffona. Bayern wyeliminował wówczas drużynę „Starej Damy”, w dwumeczu 6:4, i awansował do ćwierćfinału. Dzięki zdobytej bramce, Lewandowski, z 31. bramkami awansował na 18. miejsce w klasyfikacji strzelców wszech czasów Ligi Mistrzów, wyprzedzając takich zawodników, jak: Wayne Rooney, Kaká, Francisco Gento oraz Samuel Eto’o, a także został najskuteczniejszym polskim zawodnikiem w historii tych rozgrywek. Finalnie, w sezonie 2015/16, dotarł z Bayernem do półfinału Ligi Mistrzów, gdzie niemiecki klub musiał jednak uznać wyższość Atletico Madryt- przegrywając z nim 0:1 na Estadio Vicente Calderon i triumfując u siebie 2:1 po ustalającym wynik spotkania golu Lewandowskiego w 75′ minucie. Atletico pomimo remisowego wyniku dwumeczu (2:2), z powodu bramki strzelonej na wyjeździe, awansowało wówczas do finału. Lewandowski strzelił w tamtej edycji Champions League 9 goli, zajmując drugie miejsce w klasyfikacji strzelców (za Cristiano Ronaldo, który zdobył 16 bramek).

W sezonie 2015/2016 obronił z Bayernem mistrzostwo Niemiec – był to historyczny dla klubu, zdobyty 4. raz z rzędu i 26. ogółem tytuł mistrzowski. Natomiast sam z dorobkiem 30 goli, po raz drugi w swojej karierze został królem strzelców Bundesligi. Lewandowski osiągnął wynik 30. bramek w sezonie Bundesligi jako pierwszy zawodnik od czasów Dietera Müllera z 1. FC Köln, który w kampanii 1976/1977 sięgał po koronę króla strzelców z 34. trafieniami na koncie. Polak został również pierwszym zagranicznym piłkarzem w historii, który strzelił 30. bramek w jednym sezonie najwyższej klasy rozgrywkowej w Niemczech. 21 maja 2016 po raz drugi w karierze zdobył Puchar Niemiec. Jego zespół pokonał wówczas, w finale na Stadionie Olimpijskim w Berlinie, po rzutach karnych (4:3) Borussię Dortmund, zaś on sam wykorzystał jedną z jedenastek. Wspomniany finał, był 100. meczem Lewandowskiego w Bayernie Monachium, biorąc pod uwagę wszystkie rozgrywki. Polak stał się także 5. w historii zawodnikiem, który sięgał po trofeum Pucharu Niemiec, w dwóch różnych klubach. Sezon ten był dla Lewandowskiego najlepszym w karierze pod względem skuteczności- w 51 meczach Bayernu, strzelił on 42 bramki: 30 w Bundeslidze, 9 w Lidze Mistrzów i 3 w Pucharze Niemiec. 21 lipca 2016 został wybrany, przez prestiżowy magazyn Kicker, najlepszym napastnikiem Bundesligi w sezonie 2015/2016, prezentującym klasę światową.
2016–2017

Nowy sezon w barwach Bayernu, Lewandowski rozpoczął 14 sierpnia 2016 od wygrania ze swoim klubem Superpucharu Niemiec. Jego zespół, w meczu o to trofeum, mierzył się w niemieckim szlagierze z Borussią Dortmund- ówczesnym wicemistrzem Niemiec. Bawarczycy wygrali ten mecz 2:0, a Robert Lewandowski rozegrał pełne spotkanie i miał udział przy otwierającej wynik spotkania, bramce Arturo Vidala. Wygrane trofeum było drugim w jego karierze i pierwszym zdobytym w barwach Bayernu, Superpucharem Niemiec, a sam mecz szóstym finałem ów pucharu, w którym zagrał. Oprócz niego tej sztuki dokonało tylko dwóch zawodników- jego klubowi koledzy- Philipp Lahm i Thomas Müller.